اتاق خبر کیاکالا

نحوه ی استفاده ی صحیح از باتری لپ تاپ و افزایش طول عمر آن

2 3

در استفاده صحیح باتری لپ تاپ مهم این است که مبانی چگونگی استفاده از باتری لیتیوم یون (Li-ion) و لیتیوم پلیمر (LiPo) را در دستگاه های مدرن را درک کنید. هیچ راهی برای بیش از حد شارژ کردن باتری لپ تاپ وجود ندارد. هنگامی که لپ تاپ خود را ۱۰۰٪ شارژ میکنید و می گذارید در این حالت باقی بماند، شارژر دیگر باتری را شارژ نمی کند و لپ تاپ فقط به طور مستقیم با کابل برق کار می کند. با شارژ کردن بیش از ظرفیت آن، خطر آسیب رساندن به باتری وجود ندارد، زیرا در باتری های با جنس لیتیوم، یون های لیتیوم برای نگهداری شارژ کاربرد دارند در نتیجه استفاده از روش هایی مانند تخلیه ی کامل شارژ و سپس شارژ کامل آن می تواند استرس زیادی به باتری وارد کند باتری های لیتیومی بر اساس درصد باقی مانده از فضای انرژی شارژ می شوند و میزان شارژ تاُثیری روی کارایی آن ندارد.

تمام باتری های لپ تاپ با گذر زمان به دلایل زیر از بین می روند.

باتری های لپ تاپ همیشه در طول زمان از بین می روند. هر چه تعداد دفعات شارژ کردن شما بیشتر باشد، این روند سریعتر خواهد بود. باتری های مختلف دارای رتبه بندی های مختلف هستند، اما شما اغلب می توانید حدود ۵۰۰ بار شارژ کامل را از آن انتظار داشته باشید.

این بدان معنا نیست که شما باید از تخلیه باتری اجتناب کنید. ذخیره سازی باتری در سطح شارژ بالا برای آن بد است. از طرف دیگر، به طور کامل خالی شدن باتری هر بار که شما از آن استفاده می کنید هم چندان درست نیست. دمای بالا به روند از بین رفتن سریع باتری سرعت می بخشد.

و این را بخاطر بسپارید اگر می خواهید باتری لپ تاپ را از آن خارج کنید و در جایی نگه دارید، بهتر است باتری آن حدود ۵۰ درصد شارژ داشته باشد. این عمر باتری را طولانی تر می کند.

باتری لپ تاپ را از شر گرما خلاص کنید

این را به خاطر داشته باشید که گرما برای باتری کشده است. بنابراین، اگر لپ تاپ شما دارای یک باتری قابل جابجایی است، و  می خواهید باتری را از لپ تاپ خود خارج کنید و مدت زمان طولانی آن را به برق شهر متصل کنید. اطمینان حاصل کنید که باتری در معرض گرما قرار نگرفته است.

البته، بسیاری از لپ تاپ های مدرن دیگر باتری های قابل حمل ندارند، بنابراین این موضوع در مورد آنها صدق نمی کند.

آیا لپ تاپ همیشه باید به برق متصل باشد؟

در نهایت روشن نیست که چه چیزی برای یک باتری بدتر است. باقی ماندن باتری در ظرفیت ۱۰۰٪، طول عمر آن را کاهش می دهد، اما تکرار شارژ و دشارژ شدن آن نیز طول عمر آن را کاهش می دهد. اساسا، با هر آنچه که انجام می دهید، باتری شما از بین می رود و ظرفیت خود را از دست می دهد. این ماهیت کار باتری است.

a8d344ffa15c58375ebbc9830fb

چه چیزی طول عمر باتری لپ تاپ را  افزایش می دهد؟

۱- یکی از روش های آسان و کاربردی این است که همیشه اول دوشاخه را به پریز برق بزنید، سپس فیش آداپتور برق را به لپ تاپ متصل کنید،چرا؟

زیرا وقتی دوشاخه را به پریز متصل می کنید، برقی که ه طور ناگهانی وارد می شود دارای نوسان است. اما وقتی اول دوشاخه به برق متصل شده باشد، بعد از چند لحظه ی کوتاه، برق توسط آداپتور از ACبه DC تبدیل و نوسان آن گرفته می شود.

۲- وقتی می خواهید از باتری جدیدی استفاده کنید فراموش نکنید که باتری را به طور کامل استفاده کنید،طوری که سیستم شما خاموش شود، سپس باتری را ۱۲ ساعت به برق متصل کنید،حتی اگر به طور کامل شارژ شده باشد، سپس می توانید از آن استفاده کنید.

۳- یکی از باور های غلط این می باشد که عامه تصور می کنند که باتری را تا زمانی که شارژ آن به طور کامل تخله نشده است نباید به شارژ زد. اما این تصور کاملا اشتباه است، حتی این کار صدمه ی بیشتری به باتری وارد می کند.

در واقع این مسئله در مورد باتری های نیکل صدق میکند ولی در باتری های لیتیومی می تواند هر موقع آن را به شارز متصل کرد.

۴- در مکان هایی که می توانید لپ تاپ خود را به برق متصل کنید، سعی کنید از باتری استفاده نکنید و به جای آن از آداپتور استفاده کنید

۵- تنظیمات ذخیره ی انرژی را در بالاترین سطح خود قرار دهید.

۶- اگر درخشش نور صفحه نمایش برای شما خیلی برای شما مهم نیست ان را در کمترین حالت خود قرار دهید.

۷- ابزار هایی را که استفاده نمیکنید خاموش کنید، مثلا وقتی نیازی به بلوتوث یا مودم وایرلس ندارید، آن ها را خاموش کنید.

۸- تنظیمات خودکاری مانند هجی کلمات (spell cheker) یا محاسبه خودکار (autorecalculate) را غیر فعال کنید. فعال بودن این موارد به دلیل تکرار و تعداد محاسبات باعث افزایش مصرف باتری می شود. پس حتما این موارد را غیر فعال کنید.

۹- سعی کنید ابزار هایی مانند گوشی ها که قابلیت شارز شدن از طریق USB را دارند با لپ تاپ شارژ نکنید.

۱۰- اگر یک باتری دیگری دارید آن ها را به طور اشتراکی استفاده کنید. یک بار از باتری اول و یک بار از باتری دوم استفاده کنید.

۱۱- هیچ گاه از شارژر های دیگر مدل ها و برند های لپ تاپ استفاده نکنید، زیرا مقدار ولتاژ و شدت جریان ان ها متفاوت است و به باتری و لپ تاپ شما صدمات جبران ناپذیری وارد میکند.

۱۲- اگر کاری برایتان پیش امد و باید چند دقیقه از لپ تاپ استفاده نکنید ان را در حالت Hibernate قرار دهید.

۱۳- سعی کنید در یک لحظه کمترین برنامه در حالت اجرا باشد.

۱۴- هر از چند گاهی لپ تاپ را با آداپتور به برق متصل کنید و سپس عملیات defragment هارددیسک را انجام دهید.

این کار باعث می شود اطلاعات مرتبط با هم، داخل هارد در کنار یکدیگر قرار بگیرند و هنگاهی که آن ها فراخوانی می شوند، کمترین زمان و حرکت مکانیکی هد هارددیسک انجام بگیرد و در نتیجه انرژی کمتری مصرف شود.

۱۵- اگر می خواهید برای مدت خیلی طولانی از لپ تاپ استفاده نکنید آن را از لپ تاپ جدا کنید. البته باید شارژ آن ۴۰ درصد باشد و سپس آن را جدا کنید. همچنین توجه داشته باشید که باید باتری را در مکانی به دور از رطوبت قرار دهید. در کل دمای مناسب برای نگهداری باتری بین صفر تا ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد.

۱۶- این نکته را مد نظر داشته باشید که ابزار های خارجی غیرضروری را به لپ تاپ خود وصل نکنید. ابزار USB (مانند موس) باتری لپ تاپ تان را خالی می کنند.

۱۷- رم سیستم را افزایش دهید این کار به شما اجازه می دهد تا به جای اینکه سیستم مرتب از حافظه مجازی استفاده کند، بیشتر پردازش ها را با رم انجام دهد.

۱۸- اتصالات باتری را تمیز نگه دارید.

۱۹- از خریذ باتری کارکرده جدا خودداری کنیدف چرا که معمولا باتری کارکرده عمر چندانی ندارد.

گاهی اوقات دشارژ و شارژ شدن باتری می تواند به “کالیبراسیون” آن کمک کند

برای استفاده صحیح باتری لپ تاپ جالب است بدانید که همینی که هر از گاهی باتری لپ تاپ را کاملا خالی کنید و دوباره کاملا شارژ کنید به کالیبراسیون آن کمک می کنید. این کار تضمین می کند که بدانید لپ تاپ شما دقیقا چقدر شارژ دارد و بتوانید دقیقا تخمین بزنید چقدر به تخلیه آن باقی مانده است. به عبارت دیگر، اگر باطری خود را به درستی کالیبراسیون نکنید، ممکن است وقتی باطری شما بطور واقعی ۰% شارژ داشته باشد ویندوز ۲۰٪ را نشان دهد و لپ تاپ تان بدون هیچ هشداری به شما خاموش شود.

این کار در همه دستگاه ها لازم نیست. در حقیقت، اپل به صراحت می گوید این کار دیگر برای MacBook های مدرن با باطری های داخلی لازم نیست.

لازم است بدانید که فرآیند کالیبراسیون طول عمر باطری را بهبود نخواهد داد با اینکار تنها اطمینان حاصل می کنید که کامپیوتر شما میزان شارژ باقی مانده را دقیق تخمین می زند. اما با این وجود باید بگوییم که این یکی از دلایلی است که نباید همیشه لپ تاپ تان به برق متصل باشد.

این را بدانید که باطری لپ تاپ شما همیشه مثل روز اول نمی ماند و ظرفیت آن به تدریج در طول زمان، بدون توجه به طرز استفاده شما، کمتر خواهد شد. همه شما می توانید این کار را انجام دهید امید است که باطری لپ تاپ شما تا زمانی که لپ تاپ خود را تعویض نکرده اید دوام بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X